10 soruda emekliye ikramiye rehberi

Milyonlarca emekli bu yıl hareketli bir yaz dönemi geçiriyor. Emekliler Haziran ayında Ramazan bayramı ikramiyelerini aldı. Ardından Temmuz’da gelen enflasyon zammıyla maaşlar artırıldı ve yeni maaşlar da hesaplara geçti. Şimdi Ağustos ayı itibariyle ikinci bayram ikramiyesi ödenecek. Böylece bu yıl için toplamda 2 bin liralık ikramiye ödemesi yapılacak. İkramiyeler bayramdan önce hesaplara yatırılacak. İkramiyelerle ilgili bize de çok soru geliyor. Biz de aklınıza takılan soruları derledik. İşte emeklilere ikramiye rehberi.

1) İkramiyeler kimlere ödeniyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş alan SSK, Bağ- Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan ererbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri ikramiye alıyor. Toplamda 12.5 milyon kişiye ikramiye ödeniyor.

2) Bu ayki ikramiye de bin lira mı olacak?

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi biner lira ödenecek. Emekliler ve maluller biner lirayı alacak. Diğer kesimlerin ise ikramiye tutarı hisse veya iş göremezlik oranına göre farklılık gösterecek. İkramiyede kesinti ve haciz yapılamayacak. Dolayısıyla Kurban Bayramı ikramiyesi de bin lira olacak.

3) Vefat eden emeklinin yakınlarına ödeme var mı?

Vefat eden emeklilerin ikramiyelerini yakınları alacak. Ancak ikramiye ölüm aylığı oranında ödenecek. Örneğin maaşın yüzde 75’ini alan bir eşe ikramiye de 750 lira olarak ödenecek.

4) Hem eşten hem babadan olmak üzere iki maaşı olan ne yapacak?

Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alacak. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek. Örneğin; dul eş hem babasından hem kocasından aylık alıyorsa ve kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 70, babasından dolayı aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise ikramiyesi 700 lira olacak.

5) İş göremezlik geliri olanlar ikramiyeyi nasıl alacak?

İş kazası nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara iş göremezlik oranına göre ödeme yapılacak. İş göremezlik oranı yüzde 50 ise ikramiye olarak 500 lira verilecek.

6) Yeni emekliler de ikramiye alacak mı?

Yeni emekliler, emeklilik tarihlerini izleyen dönemlerde verilecek ikramiyeleri alacak. Ödemenin yapılacağı tarihte aylık alıyor olmak gerekiyor. 31 Temmuz itibariyle başvurusunu yapan ve emekliliği onaylananlar Kurban Bayramı ikramiyesi alacak. Bu tarihten sonra emekliliği onaylananlar ise bundan sonraki Ramazan Bayramı ikramiyesini alacak.

7) Paralar ne zaman ödenecek?

Kurban Bayramı’ndan önceki hafta ikramiyeler hesaba geçecek.Tam tarihi SGK duyuracak. Ancak en geç 17 Ağustos’ta paralar ödenmiş olacak. Paralar tahsis numaralarının son rakamına göre ayrı günlerde ödenecek.

8) Ödemeler nasıl yapılacak?

İkramiye ödemeleri emeklilerin maaş hesaplarına yatırılacak. Bunun için ayrıca başvurmaya ya da yeni bir hesap açmaya gerek olmayacak.

9) Sadece bu sene mi ödeme yapılacak?

Hayır. İkramiyeler yasa ile hüküm altına alında. Artık her bayram öncesinde emeklilere ödemeler yapılacak. Bundan sonraki ödeme 2019’da Ramazan Bayramı’nda olacak.

10) Ödenecek para değişecek mi?

İkramiye tutarı yasa kapsamında bin lira olarak belirlendi. Ancak daha sonra düzenleme yapılarak ödeme tutarı artırılabilecek.
Uzmanlar ikramiyelerin de maaşlar gibi enflasyon oranında artırılacağını belirtiyor.

İlgili Yazılar

Leave a Comment