Başbakan, 2 ayrı müjde verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, 81 ilden gelen öğretmen ve öğrencilerden oluşan heyeti kabul ediyor.

İşte Başbakan’ın konuşmasından satır başları

25 milyonun üzerinde öğrencimiz var. Nüfusumuz çok gen ve öğrenmeye çok açık. Dünyadaki bir çok ülkenin nüfusu bizim öğrenci sayımız kadar bile yok. Eğitim sistemimiz kalkınma hedeflerimize uygun bir şekilde geliştirmeliyiz.

Hükümet olarak bizim üzerimize düşen önemli görevler var. Sizin için önemli eğitim alanlarını oluşturmak bizim görevimiz. Sizler de yeni nesilleri en güzel şekilde yetiştireceksiniz. Eğitimi en öncelikli alan olarak belirledik ve eğitim bütçesini diğer bütçelerin hepsinin üstüne çıkardık.

Hükümet olarak bizim üzerimize düşen önemli görevler var. Sizin için önemli eğitim alanlarını oluşturmak bizim görevimiz. Sizler de yeni nesilleri en güzel şekilde yetiştireceksiniz. Eğitimi en öncelikli alan olarak belirledik ve eğitim bütçesini diğer bütçelerin hepsinin üstüne çıkardık. Eğitim bütçesi 2001’de 11 milyardı şimdi ise 135 milyara yükselmiş durumda.

500 ENGELLİ ÖĞRETMENE ATAMA MÜJDESİ

Fatih projesi ile 65 bin civarı okulumuzun sınıflarına akıllı tahtalar yerleşti. Tablet, bilgisayar dağılımı başladı, bu bir buçuk milyonu aştı. Bugün 1 milyonun üzerinde bir öğretmen topluluğumuz var. 500 binden 1 milyonun üzerine çıktık.

Önümüzdeki sene içerisinde 500 civarı engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz senenin ilk aylarında.

SIKINTI ÖĞRETMEN DAĞILIMINDA

Hükümetimiz döneminde atanan öğretmen sayımız mevcut öğretmen sayısının yüzde 64’ünü oluşturuyordu. Her 3 öğretmenden 2’si son 15 yılda göreve başladı. Şu anda öğrenci, okul, derslik sayısı bakımından öğretmen sayımızla yeterlilik gösteriyor. Sıkıntı nerede? Dağılımda. Bazı yerlerde eksik var, sınıflar kalabalık, bazı yerlerde de fazla var. Zaman içerisinde bu dengelemeyi de yapmış olacağız. enç nüfusumuz gibi genç de öğretmen kadrosuna sahibiz. Öğretmen sayımızın yüzde 66’sı 40 yaş ve daha aşağısından oluşuyor.

2019 SONUNDA TEKLİ EĞİTİME GEÇİYORUZ

Ben ilkokuldaydım, o zaman eğitmen vardı. 1,2 ve 3. sınıflar beraber okuyorduk. Hocamız çok yaşlı. Oturduğu yerden hiç kalkmıyor. Birgün müfettiş geldi, bizlere soru soruyor. Bütün soruların hiçbirini kimse bilemiyor. Cazim bey zavallı ter dökmeye başlıyor. Bir soru daha soracağım dedi. Dedi ki; “Şurada su var, burada saman var, ortada duvar var, duvarın üzerinde de horoz var. Samana mı yumurtlar, suya mı?” dedi. Biz hep beraber samana dedik. Kırılasıcalar soru kolay olunca cevapladınız dedi. Öğretim dönemi tamamlanmadan Cazim beyi gönderdiler.

2019 sonunda bütün okullarımıza tekli eğitime geçeceğiz. Bu iddialı bir karar. Hatta şu müjdeyi de verebilirim. Bazı illerimizde şimdiden geçmeler oldu. Birkaç ilimizde tekli öğretim yapılabiliyor. Tekli öğretime geçmek için 58 bin yeni dersliğe ihtiyaç var.

Siz öğrencilerimizle, kardeş gibi görüyorsunuz, onları sevginizle de ayrıca eğitiyorsunuz, geleceğe hazırlıyorsunuz. Onların öz güven kazanmasını sağlıyorsunuz. Dünyadaki bu amansız rekabette ayakta kalması için çok büyük gayretlerimiz var. Okul ortamını iyileştirmeye kadar attığımz birçok adım var. İmkanlarımız olduğunca daha da iyisini yapmaya gayret edeceğiz. Müfredatta da son yıllarda değişikliğe gidildi. Asıl olan daha fazla neler yapılacağı, bunu akılda tutmak daha önemli diyoruz. Biz yapılması gerekeni de biliyoruz, ülkenin ihtiyaçlarını da biliyoruz.

Maddi ve fiziki şartlar elbette önemli ama yaptığınız işten haz duymuyorsanız, mesleğiniz sizi mutlu etmiyorsa o zaman başarı mümkün değildir.

İlgili Yazılar

Leave a Comment