Eğitim Bir Sen’den ‘Bir Milyon Fikir’ Projesine Eleştiri!

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 Nolu Şube başkanı Talat YAVUZ Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’un ” Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Fikir” projesine tepki gösterdi.

Talat YAVUZ öğretmenlerin muhatap alınması açısından olumlu olduğunu, Bakanlığın Bir Fikri Yok mu? ya da fikirler hangi sorunu çözer bakış açısıyla bakıldığında olumsuz ve gerkesiz bir şey olduğunu ifade etti. 

İşte Talat YAVUZ’un o açıklaması;

BİR MİYON FİKİR

Milli Eğitim Bakanlığı’nı kutluyorum. Cesur ve güzel bir adım. Bir fikrin varsa yaz diyor. En azından; “Kimse bize bir şey sormuyor, fikrimiz alınmıyor, yukarıdakiler aşağıyı dinlemiyor, giden geri dönüp bakmıyor.” Sitemlerine verilecek bir cevapları olacak bakanlık yetkililerinin.

Bakanlığın bir milyon fikre ihtiyacı var mı? Eğitimde istenilen düzeye ulaşmamamızın sebebi fikir üretemediğimizden midir,yoksa her kafadan bir ses çıktığından mıdır? Bir milyon fikir üretelim ancak bazı konularda, çoktan ortak bir fikre varmış olmamız gerekmez miydi?

Bir milyon öğretmenden, bir milyon fikir alma türünden uygulamalar, bir yandan memnuniyetle karşılanırken bir yandan da ne yapacağını bilemeyen bir bakanlık imajını da içeriyor. Eğitim sisteminizin taşıyıcı ana kolonlarının fikre ihtiyacı olmamalıdır. Yerleşik ve istikrarı yakalamış bir sisteminiz olur ve yeniliklere ulaşmak amacıyla böyle bir uygulama yaparsanız anlamlı olur.

Günümüzde eğitim sistemimizin fantastik fikirlere ihtiyaç duyan bir hali yok aslında. Bu yılki performansınızdan sonra, liselere yerleştirme konusunda alacağınız hiçbir fikir işinize yaramayacaktır. Kaynak kitaplarla ders kitaplarının mücadelesinde hangi fikir, ders kitaplarının galibiyetini ilan etmenizi sağlayabilir ki? En azından böyle bir niyetiniz var mıdır?

Şu ders kitaplarıyla ilgili fikrimi paylaşarak bu kampanyaya katkı sunmak istiyorum. Ey bakanlık yetkililerimiz, şu kriz ortamında, devletimizin ders kitaplarına verdiği para çöpe gidiyor. Aynı firmanın ders kitabı veliler tarafından yetersiz görülürken, kaynak kitabının kapışılıyor olması normal midir?  Bu konu ile ilgili fikrim şudur: Kaynak kitap üreten firmalar, ders kitaplarını da üretse ve veliler de bu sıkıntıdan kurtulsa nasıl olur?

Ders kitaplarıyla ilgili bir araştırma yapılsa korkunç sonuçların ortaya çıkacağını söyleyebilirim. Özellikle liselerde durum çok daha vahim boyutlardadır. Veliler okula beş kuruş vermemek için elinden geleni yaparken, söz konusu kaynak kitap olunca çok cömert oluyorlar. Bir ilçedeki tüm Anadolu Liselerinin, aynı yayınevinin kitaplarını kullanmasına, uygulamada birliğin güzel örnekleri olarak mı bakmalıyız?Özel okul öğrencilerine, ücretsiz ders kitabı verilmesini bir türlü anlamış değilim. Velilere bin liraya varan kitap masrafları çıkarmaya devam ediyorlar.

Her şeye rağmen bir milyon fikir çok değerlidir. Ülkemizin dört bir köşesinde görev yapan öğretmenlerin katkılarıyla oluşacak proje ve fikir havuzu, bundan sonraki çalışmaları zenginleştirecek, paylaşılan her fikir başka birilerinin zihninde yeni fikirlerin canlanmasına katkı sunacaktır. Üç yıllık programın açıklanmasından önce üretilecek fikirler programa değer katacaktır. Korkum, eğitimde yeni paradigmaoluştururken, alacağınız fikirler yeni bir kargaşaya sebep olmasın. Fikir üretmeye ve üretilen fikre sahip çıkmaya devam edelim.

Talat YAVUZ

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı

İlgili Yazılar

Leave a Comment