Genel kültür genel yetenek oturumuna ilişkin değerlendirmeler

1 milyon 234 bin 617 aday bugün genel yetenek genel kültür oturumu için ter döktü. Uzun zamandır bu sınavı bekleyen memur adayları, sınavla ilgili ilk değerlendirmelerini yapıyor.

Sınava giren adayların ilk değerlendirmelerinde tarih ve coğrafya sorularının zorluğu dikkat çekiyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen oturumda, tarih ve coğrafya soruları bilgi odaklı oluşuyla öne çıkıyor.

Tarih ve coğrafya sorularının zorluğunun yanı sıra anayasa sorularının kolay oluşu da, sınava girenler tarafından yapılan bir başka değerlendirme olarak ön planda. Ayrıca tarih sorularının daha çok Osmanlı Tarihine yönelik olduğu da vurgulanıyor.

Genel yetenek genel kültür oturumuna dair yapılan yorumlar, bunlarla sınırlı değil. Matematik ve geometri sorularının kolaylığı da, sınava dair dikkat çeken bir başka detay. Geçmiş yıllardaki KPSS oturumlarına göre matematik ve geometri testlerinin son derece basit sorulardan hazırlandığı görüşü öne çıkıyor.

 

KPSS yorumları daha çok “2016 KPSS’ye göre oldukça kolaydı” söylemi etrafında şekilleniyor. Bu durum göz önüne alındığında soruların tamamını doğru cevaplayan adayların sayısında iki yıl önceye kıyasla bir artış beklenebilir.

İlgili Yazılar

Leave a Comment