Hulusi Akar’dan flaş bedelli askerlik açıklaması

Hulusi Akar’dan flaş bedelli askerlik açıklaması

Bakan Akar, bedelli askerlikle ilgili, “Eğitim tarihleri ve eğitim yerleri en geç aralık ayının başında tamamen açıklanacak. 633 bin 844 vatandaşımız müracaatlarını tamamladı, paralarını yatırdı ve eğitim konusunda planlamaya dahil edildi.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Dışişleri  Bakanlığının, bölücü terör örgütü PKK’nın üç üst düzey ismini, “Adalet İçin Ödül”  programı kapsamında ihbar edenlere ödül vereceğine yönelik kararını olumlu  bulduğunu ancak bunun “Geç alınmış bir karar” olduğunu bildirdi.
Akar, Sudan’daki temasları kapsamında Sevakin Adası’nda TİKA  tarafından yapılan restorasyon çalışmalarına ilişkin incelemelerde bulundu.
TİKA Başkanı Serdar Çam’dan bilgi alan Akar’ı bölge halkı yoğun  ilgiyle karşıladı. Ellerinde Türk ve Sudan bayrakları bulunan çocukları seven  Akar, AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.
ABD’nin terör örgütü PKK’nın sözde üst düzey yönetecilerini ihbar  edenlere yönelik para ödülüyle ilgili değerlendirmesi sorulan Akar, “ABD’nin,  Amerikalı dostlarımızın, müttefiklerimizin bu adımını, kararını olumlu bulmakla  beraber çok geç kaldığının altını çizmek istiyorum.” diye konuştu.
Daha önce de çeşitli seviyelerde yapılan görüşmelerde bu hususlara  yönelik muhataplara ciddi bilgiler verildiğini, taleplerde bulunulduğunu aktaran  Akar, şunları söyledi:
“Ancak bu, gecikmelerle birlikte de olsa bugün gerçekleşti. Bizim  burada yapılan bu çalışmayı önemli bulmakla beraber PKK’dan hiçbir farkı olmayan  YPG’ye karşı da aynı tutum ve davranışın, aynı bakış açısının geliştirilmesi ve  gerçekleştirilmesini bekliyoruz. Çünkü YPG, PKK’dan hiçbir farkı olmayan terörist  bir teşkilattır. Teröristlerle ABD’li müttefiklerimizin, dostlarımızın birlik ve  beraberliği son derece olumsuz bir görüntü, tablo sergilemekte. Bunun da bir an  önce düzeltilmesini bekliyoruz. Bir taraftan PKK’nın elebaşılarına ödül  konulurken diğer taraftan da YPG’ye tırlarla, uçaklarla araç, gereç, silah,  mühimmat gönderilmesini bizim kabul etmemiz mümkün değil. Bunun da bir an önce  düzeltilmesini bekliyoruz.”
Basında yer alan bazı ABD’li askerlerle teröristlerle beraber  görüntülerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Akar, “Özellikle hududumuza yakın  alanlarda görüntü vermelerini bizim kabul etmemiz gerçekten mümkün değil. Bu  ayrıca son derece olumsuz ve son derece hassas birtakım gelişmelere de neden  olabilir. Bu konuda da yine muhataplarımıza telefonla, yüz yüze yaptığımız  çeşitli görüşmelerde bu hususu da dile getirdik. Bizim ABD’li dostlarımıza bir  kez daha ifade etmek istiyorum, bir an önce YPG ile görüntü vermekten  uzaklaşmaları lazım, herhangi bir şekilde işbirliğimize, ittifaklarımıza zarar  vermesini engellemek bakımından.”
Bedelli askerlik
Bedelli askerlikte başvuruların 3 Kasım’da sona erdiği hatırlatılarak,  başvuru rakamına ilişkin soru üzerine Bakan Akar, şu karşılığı verdi:
“Şu anda işlemlerini tamamayan  633 bin 844 gencimiz, vatandaşımızın  müracaatlarını tamamladılar, paralarını yatırdılar ve eğitim konusunda da  planlamaya dahil edildiler. Bununla ilgili hem eğitim tarihleri hem de eğitim  yapacakları yerlerin belirlenmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu ayın  sonunda, en geç aralık ayının başında bunlar tamamen açıklanacak. Önemli bir  husus da  müracaatlarını yaparak ödemelerini tamamlayan vatandaşlarımızın  askerlik şubelerinde işlemlerinin yürütülmesine devam edilmektedir. Ona göre  gençlerimizin ellerini çabuk tutuk işlemlerini yapmalarını bekliyoruz. Bunun yanı  sıra yeni askerlik sistemine yönelik çalışmalarımız da aralıksız devam ediyor.”
Sevakin Adası’ndaki çalışmalar
Sevakin Adası’ndaki çalışmalara ilişkin soru üzerine Akar,  Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan’ın Sudan ziyaretinde Sudan Devlet Başkanı  El-Beşir’den adanın aslına uygun restorasyonunu yapmak amacıyla Türkiye’ye tahsis  edilmesini talep ettiğini hatırlatarak, “Mutabakata varılan hususların burada bir  bir gerçekleşmeye başladığını görüyoruz.” diye konuştu.
Çalışmalar kapsamında Hanefi ve Şafi camileri ile gümrük binasının  restore edildiğini aktaran Akar, “Çok güzel orijinal şekilleriyle ayağa kalkmış  bulunuyor. Bundan dolayı son derece mutlu olduk. Önümüzdeki günlerde de yine Türk  ve Sudan mühendislerinin birlikte çalışmasıyla buradaki faaliyetler  gerçekleşecek, tamamlanacak ve tarihi dokuya uygun şekilde hayata geçecekler. Bu  gerçekten Türkiye ile Sudan arasındaki kültürel iş birliğimizin güzel bir örneği  olarak ortaya çıktı. Bundan sonra da benzer çalışmalarının tüm Sudan sathında  TİKA tarafından Türk ve Sudanlı mühendislerin iş birliği içinde çalışmalarımızı  sürdüreceğiz. Bu gerçekten iki ülke arasındaki ilişkilerin kültürel boyutu  itibarıyla büyük öneme haiz çalışmalar olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.”
Sudan ile askeri iş birliği
Sudan Savunma Bakanlığındaki temaslarına yönelik soru üzerine Bakan  Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında askeri eğitim ve iş birliği  anlaşmasının imzalandığını hatırlattı.
Bu kapsamda askeri eğitim iş birliğinin kara, deniz, hava eğitiminin  ve tatbikatlarının nasıl yapılacağını Sudan’daki boyutunun nasıl olacağının  belirlendiğini ifade eden Akar, “Önümüzdeki günlerde Türk ve Sudan askerlerinin  birlikte eğitim ve tatbikat yapmalarına, kara, deniz, hava boyutuyla bir bütünlük  içinde, imkan veren çalışmaları gerçekleştirdik. Protokol çalışması yaptık,  imzaladık. Önümüzdeki günlerde bu çalışmalar yoğun bir şekilde burada devam  edecek. Bizim buradaki önemle üzerinde durduğumuz husus Türk Silahlı  Kuvvetlerinin ve Sudan Silahlı Kuvvetlerinin bilgi ve tecrübe paylaşımı çok  önemli. Bunun da önümüzdeki günlerde bölgedeki barışa, huzura büyük katkı  sağlayacağına inanıyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz.”
Milli Savunma Bakanı Akar’a ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Yaşar Güler, TİKA Başkanı Serdar Çam, Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi ve AK  Parti AnkaraMilletvekili Emrullah İşler ile AK Parti Genel Başkanı Danışmanı  Yasin Aktay da eşlik etti.

İlgili Yazılar

Leave a Comment