İİBF’Lİ MUHASEBE VE FİNANS ÖĞRETMENLERİ ATAMA MÜJDESİ BEKLİYOR

4 yıldır mücadele veren yaklaşık 20 bin kişilik pedagojik formasyon almış İİBF’li Muhasebe-Finansman Öğretmenleri 2. öncelik engelinden dolayı yetkililerden atanma şartlarının değiştirilmesini bekliyor.

Adayların talepleri şu şekilde:

İİBF mezunu Muhasebe-Finans, Pazarlama Perakende öğretmen adayıyım. Almış olduğum eğitim ile öğretmenlik hakkı kazanmış olsam da. 2.öncelik atanmama engel teşkil etmektedir. KPSS sınavından 100 tam puan dahi alsam hiçbir şekilde atamam yapılmamaktadır. Başkasının hakkını alıp bize verin demiyorum. Adil yarış imkanı istiyorum!

Tamamen aynı durumda olduğumuz İlahiyat Fakültesi mezunları. Formasyon alarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanmaları ile ilgili olarak. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 16 Ekim 2017 tarihli ve 139 sayılı Kurul kararı ile İlahiyat Fakültesini 2.önceliğe alındıkları bilinmektedir.

Yıllardır bu durumun haksız olduğunu. İİBF Muhasebe Öğretmenler Birliği olarak anlatmaya çalışıyorduk. İlahiyat Fakültesi mezunları başlattıkları kampanya ile onlarda bunun yanlış olduğunu dile getirmişlerdir ve bu durumun haksız olduğu tespitine.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Sayın Bekir Bozdağ şu açıklaması ile katılmış ‘”Kimin öğretmen olacağına. Danıştay karar veremez, İdari mahkemeleri karar veremez. Yasa ile düzenlenebilir ya da yasanın verdiği yetkilerle idare düzenleyebilir. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir yasal düzenleme yapacağız ve bu haksızlığı ortadan kaldıracağız” demiş.

25 Kasım 2017 günü resmi Twitter hesabından da bu konu ile ilgili paylaşımda bulunmuş ve bu uygulamanın haksız olduğu ve fırsat eşitliğine aykırı olduğu. Haksızlığın önüne geçeceklerini belirtmişlerdir. Bizlere de ümit ışığı olmuştur denildi.

Bekir Bozdağ’ın twitter paylaşımları ile durumumuzun % 100 aynı olduğu görülecektir. Formasyon almış, İİBF mezunu Muhasebe-Finans, Pazarlama Perakende öğretmen adayları olarak, her yönüyle İlahiyat Fakültesi aynı durumda olmamızdan ve yapılacak düzenlemelere dahil edileceğimiz umudunu taşırken, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 11 Ocak 2018 tarihli Tebliğler Dergisi yayımında sadece İlahiyat Fakültesi mezunları ve öğrencileri için düzenleme yaparak bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır.

Adaylar, ülkenin geleceği olan gençlerin önünde ki ‘”Fırsat Eşitliğine Aykırı”’ durumun düzeltilmesi gerekmekte olduğunu belirtiyorlar. Sadece İlahiyat Fakültesi mezunları ve öğrencileri için yapılan düzenlemenin Dürüstlük ve Tarafsızlık, Saygınlık ve Güven ilkelerine de aykırı olduğu sabittir.

İİBF Muhasebe Öğretmenler Birliği.

Bunları da sevebilirsiniz

İİBF’Lİ MUHASEBE VE FİNANS ÖĞRETMENLERİ ATAMA MÜJDESİ BEKLİYOR” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla