KHK İle İhraç Edilen Memura Emekli İkramiyesi verilecek

KHK ile kamu görevinden ihraç edilen memur emekli ikramiyesi almaya hak kazandı. Ankara Vergi Dairesi Başkanlığında çalışan memurun KHK ile kamudan ihraç edilmesinin ardından emekli maaşı bağlanmaması ve emekli ikramiyesi ödenmemesi Ankara 16. İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulundu.

KHK ile ihraçlar konusunda emsal teşkil edecek mahkeme kararında, sandığa tabi hizmetinin ne şekilde sona ermiş olmasına bakılmaksızın” ikramiye ödenmesi, vatandaşa ödenmeyen ekmekli ikramiyesinin yasal faiziyle birlikte ödenmesi gerektiği açıklandı.

22 Kasım 2016 tarihinde yayımlanan KHK ile kamudan ihraç edilen memur, kendisine emekli maaşı bağlanması ve emekli ikramiyesi verilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuruda bulundu. SGK ise 2012 yılındaki “disiplin suçu işleyen kamu görevlisine hizmet birleştirilmesi olduğu takdirde emekli ikramiyesi verilmeyeceği” düzenlemesini gerekçe göstererek, memurun başvurusunu reddetti.

Memur emekli ikramiyesinin yasal faiziyle birlikte verilmesi talebiyle Ankara 16. İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme oy birliği ile SGK’nın işleminin iptaline karar verilerek, memura emekli ikramiyesinin başvuru tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte ödenmesi gerektiği belirtildi. Kaynak: KHK İle İhraç Edilen Memura Emekli İkramiyesi

İlgili Yazılar

Leave a Comment