Okul Öncesi Öğretmeni Ek Ders Görevi nasıl olmaktadır?

Okul öncesi öğretmenleri haftada 18 saat aylık karşılığı ders görevi yürütürler. Aylık karşılığı girdikleri ders görevleri için öğretmenlere  ek ders ücreti ödemesi yapılmaz. İsminden de anlaşılacağı üzere, 18 saatlik ders görevi okul öncesi öğretmeninin aldığı maaşın karşılığı girmek zorunda olduğu ders görevidir. Okul öncesi öğretmenleri bu yükümlülüğünü öncelikle alanlarında yerine  getirirler. Bunun mümkün olmaması durumunda ise ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle aylık karşılığı ders görevini yerine getirirler.

Okul öncesi öğretmenlerinin aylık karşılığı okutmak zorunda oldukları ders saati dışında okuttukları her ders saati ek ders görevi sayılır. Ancak, bu şekilde verilecek ek ders görevi haftada, okul öncesi öğretmenlerinden anaokulları ile kız teknik öğretim okul ve kurumları bünyesindeki uygulama sınıflarında görevli olanlar için bir sınıfta bir öğretmenle tam gün eğitim yapılması şartına bağlı olarak 24 saati, diğer ana sınıflarında görevli öğretmenler için 12 saati geçemez.

Öğretmenlere ayrıca ders dışı hazırlık planlama görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar gereği, okul öncesi öğretmenlerine aylık ve ücret karşılığı okuttukları her 10 saat için 1 saat ek ders ücreti ödenir.

Okul öncesi öğretmenleri, aralıksız olarak yürüttükleri 6 saat süreli eğitim etkinliklerinden yarım saat önce ve yarım saat sonrasında tutacakları nöbetle o günkü nöbet görevini yerine getirmiş sayılacaklardır. 4 üncü dönem toplu sözleşme hükmü gereği nöbet görevini yerine getiren öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenmektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin nöbet görevleri ile ilgili zaman zaman tereddütler yaşanıyordu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın son dönemlerde milli eğitim müdürlüklerine verdiği görüşlerde okul öncesi öğretmenlerine nöbet görevi karşılında ek ders ücreti ödenmesi gerektiği bildirilmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla