DOLAR 7,9991
EURO 9,5083
ALTIN 464,08
BIST 1.321
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Yağmur
İstanbul
13°C
Hafif Yağmur
Çar 13°C
Per 14°C
Cum 15°C
Cts 14°C

BAZI MEMURLAR AÇIK ALANLARDA ÇALIŞTIKLARINDA İLAVE TAZMİNAT ALIYOR

Devlet memurlarından bazılarına, açık alanlarda fiilen çalışmalarından dolayı eğitim durumlarına ve unvanlarına göre değişen oranlarda ek özel hizmet tazminatı (arazi tazminatı) ödenmektedir.

Devlet memurlarından bazılarına, açık alanlarda fiilen çalışmalarından dolayı eğitim durumlarına ve unvanlarına göre değişen oranlarda ek özel hizmet tazminatı (arazi tazminatı) ödenmektedir.

Açık alanlarda fiilen görev yapılması karşılığında üçer aylık dönemler sonunda ödenen bu tazminattan, teknik personel ile bazı sağlık personeli yararlanabilmektedir.

Açık alan tazminatı ödenen memurlar

Teknik Hizmetler Sınıfına ait kadrolarda görevli personele, açık alanlarda yapacakları bazı fiili çalışmalar karşılığında ek özel hizmet tazminatı ödenmesi hususu, “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar” eki II Sayılı Cetvelin (E) Teknik Hizmetler bölümünün 6. sırasında düzenlenmiştir.

Bu ek tazminat, Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda bulunan Devlet memurlarından; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olması koşuluyla) arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil) fiilen çalışanlara ödenmektedir. Öte yandan, faal durumdaki hizmet binalarının tadilat, bakım ve onarımı işleri açık alan çalışması kapsamında değerlendirilmemektedir.

Ayrıca toplu sözleşmelerle, açık mahallerindeki çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarına teknik personel ile birlikte katılan Biyolog kadro unvanlı personele de  Kimyager kadro unvanlı teknik personele yapılan açık alan tazminat ödemesi ile aynı esas ve usullerle tazminat ödenmesi imkanı getirilmiştir.

Açık alan tazminatının hesaplanması ve miktarı

Açık alanlarda fiilen çalışan teknik hizmetler sınıfı personeline ve açık alanlardaki çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarına teknik personel ile birlikte katılan Biyolog kadro unvanlı sağlık personeline, bu yerlerde fiilen görev yaptıkları her gün için belli bir oranda (3 aylık toplamı da belli bir oranı aşmayacak şekilde) ek özel hizmet tazminatı ödenmektedir.

Ödenecek tazminatın miktarı, ilgili memur için günlük olarak belirlenmiş olan ek özel hizmet tazminatı oranının “en yüksek devlet memuru aylığı” ve çalışılan gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutardan damga vergisi kesintisi yapılmak suretiyle hesaplanırken, 3’er aylık dönemler halinde ödenen bu tazminatın miktarı ilgili personel için belirlenmiş olan 3 aylık toplam ödeme sınırlamasını da aşamamaktadır.

Ayrıca, bu tazminatın ödenmesinde ilgili memurun kadro unvanı esas alınırken, tazminatın kimlere ödeneceği ise; iş programları ve çalışma mahallerinin özellikleri dikkate alınarak birim amirlerince üçer aylık dönemler itibarıyla belirlenmektedir.

Açık alan tazminatının 2020 yılının ikinci yarısında günlük ve üç aylık miktarı 

Eğitim Durumu/ Kadro Unvanı

(Teknik Hizmetler Sınıfı personeli ile Biyologlar)

Ek Özel Hizmet Tazminatı
Günlük Net Miktar3 Aylık Net Miktar (en çok)
-Başmühendis, başmimar, yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar, bölge plancısı ve şehir plancısı, jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, kimyager, fizikçi, jeomorfolog, arkeolog, müze araştırmacısı, sanat tarihçisi, matematikçi, istatistikçi, astronom, tütün eksperi, teknik öğretmen

-Biyolog (açık mahallerindeki çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarına teknik personel ile birlikte katılan)

44 TL874 TL
-Yukarıda sayılanlar dışındaki, mesleki teknik yükseköğrenimliler (iki yıl süreli mesleki teknik yükseköğrenim görmüş olan dahil)29 TL582 TL
-Lise dengi mesleki teknik öğrenim görenler (lise üzerine en az 2 yıl mesleki teknik kurs görenler dahil)17 TL349 TL
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: