BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde bulunan “belediye başkan yardımcısı” (meclis üyeleri arasından belediye başkan yardımcılığına görevlendirmeler hariç) kadrolarına, genel hükümler çerçevesinde atanmak mümkün olabiliyor.

Hukuki durumları ve hizmet özellikleri itibariyle, belediyeler; Büyükşehir Belediyesi, İl Belediyesi, Büyükşehir İlçe Belediyesi, İlçe Belediyesi ve Belde Belediyesi şeklinde gruplandırılmıştır. Bunlardan, büyükşehir belediyeleri dışındakilerde “Belediye Başkan Yardımcısı” kadro unvanlı personel istihdam edilebiliyor.

Mevcut belirlemelere göre, belediyelerin (büyükşehir belediyeleri hariç) Başkan Yardımcısı kadroları, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamında olup 1 inci derecelidir. Görevde yükselme suretiyle atama yapılan bir kadro olmayan Belediye Başkan Yardımcılığı için belirlenmiş olan ek gösterge ise 3000’dir

Öte yandan, Devlet memuru statüsünde kadrolu başkan yardımcısı istihdamının yanı sıra belediye meclis üyeleri arasından belediye başkan yardımcısı görevlendirmesi de yapılabiliyor.

Belediye Başkan Yardımcısı kadrosuna atanabilmek için gerekli şartlar

Belediye başkan yardımcısı kadrosuna atanacakların;

**İlgili belediyede Devlet memuru olarak çalışıyor olmaları gerekir.

Ya da başka bir kurumda Devlet memuru olarak çalışıyor olmaları gerekir. Bunların atanmasında, kurumlararası naklen atanma usulüne uyulur.

Ya da daha öce Devlet memuriyetinde bulunmuş olmaları gerekir. Bunların atanmasında, açıktan atama prosedürüne uyulur.

Ya da diğer personel kanunlarına tabi olarak çalışmış veya çalışıyor olmaları gerekir. Bunların atanmasında, açıktan atama prosedürüne uyulur.

**Yükseköğrenim mezunu olmaları gerekir.

**Lisans mezunu olanların en az 10 yıl, dört yıldan daha az süreli yükseköğrenim mezunu olanların ise en az 12 yıl hizmetinin bulunması gerekir.

Hizmet süresinin hesabında; kamu kurum ve kuruluşlarında herhangi bir statüde fiilen çalışılan süreler ile Yasama Organı Üyeliğinde, belediye başkanlığında, belediye ve il genel meclisi üyeliğinde, kanunlarla kurulan fonlarda, muvazzaf askerlikte, okul devresi dâhil yedek subaylıkta ve uluslararası kuruluşlarda geçen sürelerin tamamı ile yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalıştıkları sürenin altı yılı geçmemek üzere dörtte üçü dikkate alınır.

Belediye Başkan Yardımcısı maaşı

Kadrolu olan Belediye Başkan Yardımcıları, ilgili belediyenin bulunduğu gruba ve nüfusuna göre farklı tutarlarda aylık ücret alırlar. Güncel maaş miktarları için tıklayınız …

Kadrolu olmayıp belediye meclis üyeleri arasından belediye başkanı tarafından görevlendirilen Belediye Başkan Yardımcıları ise, ilgili belediye başkanına verilen ödeneğin 2/3’ünü aşmamak üzere belediye meclisince belirleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla