Araç çubuğuna atla

MEB’den okullara ‘zorbaca içeriğe sahip oyunlara’ karşı uyarı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), illere gönderilen “zorbaca içeriğe sahip oyunlara” ilişkin uyarı yazısında, oyun tarzındaki zorbalık olaylarının tekil birer eylemden ziyade “akran zorbalığı” sorununun tezahurü olduğu vurgulandı.

Yazıda, öğrencilerin fiziksel, bilişsel ve psikososyal alanlarda bir bütün olarak gelişimlerini destekleme ve eğitimlerini güvenli okul ikliminde sağlamanın Bakanlığın öncelikli görevleri arasında bulunduğu belirtildi.

Son donemde dünyanın pek çok ülkesinde, öğrenciler arasında bazı fiziksel ve duygusal zorbalık davranışlarının ortaya çıktığının görüldüğü vurgulanan yazıda, çeşitli ülkelerden videolar çekilerek sosyal medya kanalları ile “viral” şekilde yayıldığı vurgulandı.

Çocuk ve gençlerin saka veya espri gibi gördükleri bu fiziksel müdahalelerin sosyal medya terminolojisinde “challenge” olarak adlandırıldığına işaret edilen yazıda, bunların ciddi bedensel, ruhsal zararlar verme potansiyeli olan kaba, incitici davranıslar olduğuna dikkati çekildi.

Okullara gönderilen uyarı yazısında, şunlar kaydedildi:

“Populer olan ve ulkemizde de sosyal medya paylasımları ile yayılmaya baslayan ‘Tripping Jump Challenge-Hadi Gel Zıplayalım Meydan Okuması’ isimli bir zorbalık eyleminde saka adı altında bir grup ogrencinin baska bir ogrenciye zarar verme ihtimali soz konusudur. Videolarda yer alan bu zorbalıkta, ogrencilerin yaralanma hatta olme riski ile karsı karsıya kaldıgı gorulmektedir. Videoların sosyal medyada paylasılmasıyla birlikte yayılma hızı da artmaktadır.

Genclerimiz, interneti aktif sekilde kullandığından dolayı bu gibi olaylarda risk altında bulunmaktadır. Bahsi gecen saka ya da oyun tarzındaki zorbalık olayları tekil birer eylemden ziyade ‘akran zorbalıgı’ sorununun tezahurlerinden biri olarak ele alınmalıdır. Onleme calısmaları da akran zorbalıgı ust baslıgı altında ele alınarak tum okul guvenligi ve siddetten arındırılmıs okul kavramı cercevesinde yapılandırılmalıdır. ”

Uyarı yazısında, ogrencilerin okul icinde ve sosyal medyada birbirlerine zarar verme potansiyeli olan bu gibi davranıslarda bulunma riskine karsı dikkatli bir sekilde takip edilmeleri, bu konuda ogretmen, ogrenci ve velilere gerekli bilgilendirilmenin yapılması istendi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: