Site Rengi

DOLAR 7,4744
EURO 8,9376
ALTIN 417,46
BIST 1.561
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Hafif Yağmur
İstanbul
10°C
Hafif Yağmur
Cum 10°C
Cts 11°C
Paz 13°C
Pts 17°C

Talip Geylan: “MEB Yönetici Atama Yönetmeliği’ne dava açtık”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, MEB Yönetici Atama Yönetmeliği’ni liyakat ve adaleti tahrip edecek hususlarının iptali için yargıya taşıdıklarını söyledi.

14
A+
A-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, artık yönetici atamalarının bir sorun olmaktan çıkarılmasını beklediklerini ifade ederek, geçen hafta yayınlanan MEB Yönetici Atama Yönetmeliği’ni liyakat ve adaleti tahrip edecek hususlarının iptali için yargıya taşıdıklarını söyledi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Atama Yönetmeliği’ne dava açıldığını duyurdu. Başkan Geylan açıklamasında, yönetmeliğin 4 Şubat 2021 tarihinde yayınlandığını ve kamuoyuna sızdırılan taslak metinde olmayan hususların yer aldığını ifade etti.

 

Genel Başkan Geylan, yayınlanan yönetmelikte ‘liyakat ve adalet’ ilkelerinin hiçe sayıldığını belirterek, “Mülakatın yerini koruduğu görülmüştür. Oysaki bu yönetmelikle ilgili hassasiyetlerimizi gerek yazılı olarak gerekse Bakanlık nezdindeki görüşmelerimizde defalarca bildirmiş, mülakat uygulamasının eğitimi getirdiği noktayı örneklerle anlatmış, okulların ehil olmayan ellerde yönetilmesinin sakıncalarını dile getirmiştik. Ancak görünen noktada Bakanlık uyarılarımızı dikkate almamış, baskı ve dayatmalarla tasarıda olmadığı halde yönetmeliğe mülakat uygulamasını tekrar eklemiştir. Zaten 2014 yılında bir gecede görevinden alınan okul müdürlerinin yerlerine yandaş ve dayatmayla getirilen okul yöneticilerinin eğitimde yaşattığı facianın faturasını ödedik ve hala ödemeye devam ediyoruz. Buna rağmen birilerinin zorlamasıyla Yönetmeliğe hakkaniyet, kariyer, liyakat ilkeleri ile taban tabana zıt olan ‘mülakat’ uygulamasını eklemek yaşananlardan ders alınmadığının bir göstergesidir. Bu nedenle Türk Eğitim-Sen olarak MEB Yönetici Atama Yönetmeliği’ne dava açtık. Umuyoruz ki, yargı hakkaniyet ölçüsünde karar verir ve liyakat ve adaleti tahrip edecek düzenlemelere geçit vermez” açıklamalarında bulundu.

 

Başkan Geylan, STK’ların dayatmasıyla Bakanlığın koyduğu iradenin değiştiriliyor olmasına vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Bu fotoğrafın, eğitim kamuoyunda nasıl algılandığı görülemiyor mu” diye sorduk. Türk Eğitim Sen olarak Danıştay nezdinde açtığımız davada, 05.02.2020 tarih ve 31386 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği’nin “Kapsam” başlıklı 2. Maddesinde proje okullarını kapsam dışında bırakan “25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Özel Barınma Hizmeti Veren Kurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesinin dokuzuncu fıkrası kapsamında olanlar hariç” ibaresinin, “Tanımlar” başlıklı 4. Maddesinin sözlü sınavın tanımını yapan l bendinin ve dolayısı ile sözlü sınava ilişkin tüm yönetmelik maddelerinin, “Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar” başlıklı 5/e maddesinin, “Sözlü Sınav Komisyonun Oluşturulması” başlıklı 12. Maddesinde “sendika temsilcilerine” yer verilmemesi yönünde tesis edilen eksik düzenlemenin, “Eğitim Yönetimi Sertifika Programı” başlıklı 14. Maddesinde lisansüstü eğitim almış yönetici adaylarına sertifika muafiyeti tanınmaması yönünde tesis edilen eksik düzenlemenin, 14/2. Maddesinde yer alan “Eğitim Yönetimi Sertifika Programını başarıyla tamamlayanlara Eğitim Yönetimi Sertifikası verilir. Eğitim Yönetimi Sertifikası, alındığı tarihi takip eden yıldan itibaren sekiz yıl süreyle geçerlidir. “ibaresinin, 14/4 maddesinde yer alan “yönerge” ibaresinin, “Yönetici görevlendirmede izlenecek yöntem” başlıklı 15. maddenin 1. fıkrasında geçen “daha önce yöneticilik görevinde bulunup halen öğretmen olanlar” ibaresinin ve 2. fıkrada daha önce yazılı sınav kazanmak suretiyle yöneticilik görevinde bulunup halen öğretmen olanlara yer vermemek suretiyle eksik düzenlemenin, “Sözlü Sınav” başlıklı 24/1. Maddesinde yer alan “Değerlendirme Formu üzerinden yapılacak değerlendirmeye göre alınan puanın aritmetik ortalama sonucunda oluşan puan sıralamasına göre “ ibaresinin, 24/3 maddesindeki sözlü sınava baraj puanı getirilmesinin, “Sözlü sınav sonuçlarının duyurulması ve itiraz” başlıklı 25/2. Maddesinde yer alan “sözlü sınav komisyonunca” ibaresinin “Kurucu Müdürlüğe Görevlendirme” başlıklı 34. Maddesinde duyuru ve görevlendirme kriterine yer verilmemesi yönündeki eksik düzenlemenin,EK-1 ve Ek-2 Yönetici Değerlendirme Formu’nun Açıklamalar kısmında yer alan “değerlendirmenin yapıldığı yıldan önceki dört yılda yapılan çalışmalar ile ödüllerin değerlendirilmesi” yönündeki düzenlemenin ve bu formların ödüller bölümünde Teşekkür, Takdir ve Aylıkla Ödül belgelerinin yer almaması yönündeki eksik düzenlemenin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve devamında iptalini talep ettik.”

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: