ÜST ÖĞRENİMİ BİTİREN BAZI MEMURLAR İÇİN İNTİBAK YAPILMIYOR?

Devlet memurlarının, memuriyete giriş derece ve kademelerinin belirlenmesinde esas alınan öğrenim düzeyinde değişiklik olması halinde, ilgili memur hakkında intibak işlemi yapılmaktadır.

Ancak bazı durumlarda, üst öğrenim bitilmiş olsa bile memur hakkında intibak işlemi yapılmamaktadır.

İntibak işlemi

Üst öğrenimi tamamlayan memurlar hakkında intibak işlemi yapılmasına ilişkin hususlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/12-d maddesinde düzenlenmiştir.

Bu düzenlemeye göre; memuriyette iken üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler.

657 sayılı Kanunun bu hükmünde; memur iken üst öğrenimi bitiren veya memuriyetten ayrıldıktan sonra üst öğrenim görüp yeniden memuriyete giren memurlar hakkında yapılacak intibak işleminin nasıl yapılacağından söz edilmektedir.

Üst öğrenim bitirilmesine rağmen intibak yapılmaması

Üst öğrenimi bitirenlerin intibak işlemleri 657 sayılı Kanunu 36/A/12-d maddesinde yer alan hüküm çerçevesinde yapılmaktadır. Düzenlemede, üst öğrenim diplomasını ibraz eden hangi memurlar hakkında intibak işlemi yapılacağı “Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak … üst öğrenimi bitirenler, …” ifadesi ile açıkça belirtilmiştir.

Buna göre;

**İntibak işlemi yapılabilmesi için, üst öğrenimin ya memuriyette bitirilmiş olması ya da memuriyetten ayrıldıktan sonra bitirildikten sonra yeniden memuriyete girilmiş olması gerektiği,

**Alt öğrenim seviyesinden memuriyete başladıktan sonra, memuriyete girmeden önce üst öğrenim bitirmiş olduğunu beyan edenler hakkında bu üst öğrenim nedeniyle intibak işlemi yapılamayacağı,

**Alt öğrenim seviyesinden memuriyete başladıktan sonra, memuriyete girmeden önce üst öğrenim bitirmiş olduğunu beyan edenlerin, bu üst öğrenimle aynı düzeyde bir öğrenimi daha sonra yeniden tamamlamaları halinde, haklarında üst öğrenim nedeniyle intibak işlemi yapılacağı

değerlendirilmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla